LiveZilla Live Chat Software
     
Üyelik Satın Al Ücretsiz Dene
Sistemin Farkı Hızlı Kelimeler Videolu Gramer Soru Çözüm Videoları Duyurular Demolar Yorumlar YDS Hazırlık Setleri
01. 2014 Sonbahar YDS Sınavı
02. Yeni Reading Çalışma Modülü
03. Yeni Kelime Çalışma Modülü
04. KPDS ve ÜDS kalktı mı yoksa adı mı değişti?
05. 2013 Sonbahar YDS Sınavının Tarihi Değişti

KPDS ve ÜDS kalktı mı yoksa adı mı değişti?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 04 OCAK 2013’ten itibaren yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemeye yönelik olarak sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı'nı (YDS) yapacağını, ÜDS ve KPDS gibi diğer yabancı dil seviye belirleme sınavlarını yapmayacağını bildirdi.
http://www.osym.gov.tr/belge/1-14909/basin-duyurusu-2013-yabanci-dil-bilgisi-seviye-belirlem-.html
ÖSYM'den yapılan açıklamada, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 04 OCAK 2013 tarihinde Resmi Gazete 'de yayımlandığı hatırlatılarak, yönetmelik gereği; ÖSYM tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere YDS'nin yapılacağı ifade edildi.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130104.htm
Soru: KPDS ve ÜDS sınavları kaldırıldı mı?
Cevap: 04 Ocak 2013 tarihi itibariyle KPDS ve ÜDS sınavları kaldırıldı. Bundan sonra KPDS ve ÜDS için tek bir ortak sınav YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı) yapılacak.
Yorum: 2013 yılı itibariyle KPDS sınavının adının değiştiğini içeriğinin ise aynı olacağını düşünüyoruz. Ama artık ÜDS kesinlikle kalktı. Daha önceden ÖSYM KPDS’i 100 sorudan 80 soruya düşürmüş ve ÜDS’in ilk 41 sorusunu KPDS yapmıştı. İki sınav benzer sınavlar olmuştu böylelikle ve bu nedenle iki sınav tek sınav haline getirildiğini söyleyebiliriz.  
Soru: YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı) ne zaman ve ne sıklıkla yapılacak?
İlk YDS 07 Nisan 2013 tarihinde OSYM tarafından yapılacaktır. Ve bunda sonra YDS sınav ilkbahar ve sonbahar önemleri olmak üzere yılda 2 kez yapılacaktır.
Yorum: KPDS ve ÜDS yılda toplamda 4 kez yapılırdı. Sınava giren adaylar için bu yılda 4 kez sınava girme hakkı verirdi. Şimdi yılda en fazla 2 kez girebilecekler ve KPSS, DUS,TUS gibi sınavlarda artık yabancı dil sorulmayacak o adaylarda YDS girecekler. Daha önce ÖSYM’nin açıkladığı 03 Mart 2013’te ÜDS yapılacaktı, ÜDS giren adaylar için 1 ay daha süre verildi diyebiliriz ama KPDS düşünenler içinse süre 2 ay azaldı. Bu adaylar 2 ay daha erken sınava girecekler.

Soru: Sınavın içeriği nasıl olacak?
Cevap: Son yıllarda KPDS ve ÜDS içerik ve yapı açsından Resmi gazetede de belirtildiği gibi “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı çoktan seçmeli test olarak yapılır.”
Yorum: ÖSYM aslında KPDS ve ÜDS birleştirerek bundan 10 yıl önceki gibi yine tek sınav olan KPDS geçmiştir ama adını YDS olarak değiştirmiş olduğunu düşünmekteyiz. Remi gazetede “Ancak, protokolde belirlenmesi kaydıyla sınavın gerçekleştirilmesine ilişkin farklı usuller uygulanabilir.” İbaresi yer almaktadır. Bu ibare gelecekte ÖSYM bu sınav bilgisayar ortamına taşıyabileceğini anlamına geldiğini düşünmekteyiz. Bunda yıllar önce ÖSYM çeşitli illerde bina aradığı gibi söylentilerde yer almaktaydı. Önümüzdeki yıllarda bu sınav bilgisayar destekli olacağını düşünmekteyiz.

Sonuç:
Eğer böyle bir değişiklik yapılacaksa bunun en az 1 yıl önceden adaylara bildirilmesi gerektiği düşünüyoruz. Çünkü şuan 100 binlerce aday ÜDS ve KPDS’ye çalışmakta. Bir çok kişinin kafasında soru işaretleri oluşturacak böyle bir karar. Bu değişiklik 2014 yılında yapılsaydı şimdiden duyurulsaydı bu en mantılı olanı olacaktı. ÖSYM böylelikle yılda 2 adet KPDS, 6 adet ÜDS (branşlar dahil), 1 adet KPSS(İngilizce), 2 adet TUS(İngilizce), 2 adet DUS(İngilizce) ve bunun gibi sınavlar yapmayacak yılda sadece 2 adet sınav yapacaktır. Bu da ÖSYM dil yeterliliğini belirlemede tek kriter olacaktır. Bunda sonra sınava girecek adaylar KPDS ve ÜDS özgü çalışma yöntemleri kesinlikle bırakmasınlar. Sınavın adı değişse de bizce kendi KPDS ayarında bir sınav olacaktır. Bu nedenle 07 NİSAN 20113’e yapılacak olan YDS sınavı için KPDS ve ÜDS kaynaklarından çalışmaya devam etmeniz gerektiğini düşünmekteyiz.    

© 2014 uzmaningilizce.com
Çağrı Merkezi : 444 0 715 (Türkiye'nin Her Yerinden) / 0 850 302 6 715
Adres: Hacettepe İvedik OSB. Teknokenti 1368. Cadde No.61, 4. Kat Ofis No: 32 İvedik / ANKARA

Paylaş